Telephone icon
Call to us

|

Telephone icon
Write to us

|

Donate icon
Donate now
,,Wiedza ma Warstwy’’

O innowacyjnych rozwiązaniach Sygnis S.A.

Agata Pocheć
Redaktorka InHub
12.06.2023
10 Read Time
Share article

Sygnis S.A. to firma badawczo-rozwojowa działająca w branży deep tech, która dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i wprowadza zupełnie nowe, przełomowe metody wytwórcze. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów w obszarach nowych technologii przyrostowych, biotechnologii, energetyki i nanotechnologii. To właśnie dzięki projektom Sygnis S.A. powstają przełomowe rozwiązania z zakresu magazynowania energii, poszerzania dostępu do rozwiązań nanotechnicznych, a także pionierskie metody ratowania zdrowia i życia. 

Projekty, które zmieniają świat 

Sygnis S.A opracowuje rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinach fotoniki, cyberbezpieczeństwa i optyki gradientowej. Mowa oczywiście o SYGLASS – drukarce 3D do szkła niskotemperaturowego. Technologia umożliwia druk z dowolnego szkła o temperaturze mięknięcia do 700⁰C. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na 14-krotne skrócenie procesu produkcji jednego światłowodu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów. Na ten moment, najlepsze uczelnie na świecie są w stanie wytwarzać ok. 20 nanostrukturyzowanych preform rocznie. Dzięki technologii SYGLASS, przy zastosowaniu jednej maszyny ta liczba może zostać zwiększona do nawet 180 sztuk! Ponadto skrócenie całego procesu zmniejsza koszty produkcji z ok. 50 000 PLN do 20 000 PLN, w zależności od stopnia skomplikowania światłowodu. Automatyzacja druku 3D ogranicza również ryzyko wystąpienia błędów oraz opóźnień w produkcji. Umożliwa to też tworzenie skomplikowanych geometrycznie soczewek freeform.

DEPO 3D – druk 3D węgla szklistego z fazy gazowej do fazy stałej

Dla osób niewtajemniczonych z pewnością brzmi jak technologia rodem z kosmosu, natomiast postaramy się przyjrzeć jej nieco uważniej. Powyższe rozwiązanie zaproponowane przez firmę Sygnis S.A. umożliwia wydruk m.in. niekorodujących złączy wykonanych z węgla na folii metalicznej. Użycie ich w ogniwach elektrycznych znacznie przyspieszyłoby proces ładowania, np. samochodu. Druk węglem to także alternatywna metoda wykonywania elektrod z węgla, która pozwoli tworzyć elektrody o bardziej skomplikowanych kształtach oraz umożliwi naprawę tych zużytych. W taki sposób uzyskuje się lżejsze, trwalsze i wydajniejsze ogniwa paliwowe, w przeciwieństwie do obecnych technologii opartych na stali kwasoodpornej i graficie, które są trudne w obróbce lub dają małą żywotność ogniwa.

MATURO – o przełomowych rozwiązaniach w dziedzinie urologii

Spodziectwo, czyli wrodzona wada układu moczowo-płciowego występuje u 1/200 norowodków płci męskiej, a u 1/600 dorosłych wymaga interwencji chirurgicznej. Nieleczona, wada staje się szczególnie problematyczna dla mężczyzn po 55 roku życia. Sygnis S.A. proponuje rozwiązanie. Celem firmy wraz z partnerami (Politechniką Łódzką, Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika) jest zbudowanie biodrukarki 3D, która wraz z opracowanymi biotuszami pozwoli na wytwarzanie wydruków przeznaczonych do leczenia rekonstrukcyjnego wad cewki moczowej u dzieci i dorosłych.

W dalszej perspektywie MATURO umożliwiłoby wytwarzanie bardziej skomplikowanych organów tj. moczowodu, czy pęcherza moczowego. Sygnis S.A ma również w planach zbudowanie wielogłowicowej biodrukarki 3D, która w trakcie jednego procesu wytwarza cewkę moczową składającą się z trzech różnych płaszczy, spełniających ściśle określoną funkcję, zarówno biologiczną, jak i mechaniczną.Ilość materiału niezbędnego do rekonstrukcji cewki będzie wówczas nieograniczona, co w przyszłości zapewni lekarzom nowe możliwości w leczeniu wad i uszkodzeń cewki moczowej. Dzięki nowej technologii pacjenci zyskają szansę na lepszy standard życia.

To jedynie niewielka część produktów jakie Sygnis S.A. wprowadza na rynek. Jeśli zainteresował Cię temat, wejdź na stronę spółki i dowiedz się więcej o jej działalności: www.sygnis.pl

Recommended articles