Telephone icon
Zadzwoń

|

Telephone icon
Napisz do nas

|

Donate icon
Wesprzyj nas
DOWIEDZ SIĘ KTO MOŻE UDZIELIĆ POMOCY PRZY CHRONIENIU POMYSŁU I JAK JĄ ZNALEŹĆ.

Aspekty prawne - gdzie szukać wsparcia?

Krzysztof Dadura
Adwokat w In-house Lawyer
Asia Tucharz
Redaktorka Innovations Academy
24.03.2021
7 min. czytania
Udostępnij artykuł

Osoby zakładające swój pierwszy start-up, czy wdrażające w życie pomysł, nad którym długo pracowały, zawsze powinny upewnić się, że ich innowacja jest dobrze chroniona od strony prawnej. Jednak przepisy prawne mogą wydawać się czasem skomplikowane i niejasne. Warto wtedy poszukać wsparcia, ale w jaki sposób to robić?

ADWOKAT, RZECZNIK PATENTOWY… KOGO WYBRAĆ?

Wybór odpowiedniej osoby zależy od tego, jakie są nasze potrzeby. Dla osób, które chcą wprowadzić innowacyjny pomysł na rynek wskazana jest konsultacja z rzecznikiem patentowym. Prowadzący działalność gospodarczą powinni rozważyć spotkanie z doradcą podatkowym. Nie ma jednej, wyznaczonej ścieżki prawnej, po której powinny poruszać się osoby chcące wejść na rynek. Warto pamiętać, że spotkanie z adwokatem, czy radcą prawnym jest niemalże niezbędne. Uchroni nas to przed problemami w przyszłości oraz pomoże w zrozumieniu aspektów prawnych. Oczywiście, nie musimy kierować wszystkich naszych pytań czy problemów do jednej osoby. Warto zwrócić się nie tylko do adwokata, ale także do specjalistów różnych dziedzin, tak jak wyżej wspomniani rzecznik patentowy, doradca podatkowy itp.

dobry reaserch to podstawa

PODSTAWĄ JEST DOBRY RESEARCH

Szukając wsparcia prawnego, bardzo ważne jest to, żeby szukać go u odpowiednich osób. Zwrócenie się o pomoc do pierwszej lepszej kancelarii, o której niedużo wiemy, może być bardzo ryzykowne dla naszej działalności. Niestety, w Polsce działa szereg podmiotów nieprofesjonalnych, które nazywają się kancelariami, ale nie pracują w granicach norm etycznych – nie sposób więc ocenić ich profesjonalizmu. Nie są związane tajemnicą zawodową, a szukanie u nich wsparcia może nie tylko okazać się mało pomocne, ale również zaszkodzić.

IM SZYBCIEJ, TYM LEPIEJ

Ważne, żeby pomyśleć o ochronie prawnej od samego początku. W końcu dużo łatwiej jest zapobiegać, niż później leczyć. Bez względu na rozmiar biznesu zawsze należy pamiętać o starej zasadzie – umowy i regulaminy pisze się na złe czasy. Wszelka dokumentacja, rejestracja biznesu, umowy itp. mogą wydawać się przesadną biurokracją, a nawet utrudnieniem dla osób chcących założyć swój start-up. Jednak to wszystko ma za zadanie chronić ich biznes, własność intelektualną – coś, w co na pewno włożyli dużo wysiłku. Żeby taka ochrona była zapewniona, trzeba o nią zadbać od samego początku, konsultując to z odpowiednimi osobami.

MedBiz Innovations to program dla osób ze świata medycyny, technologii i biznesu. Medycy, technologowie i biznesmeni nie zawsze znają się dobrze na aspektach prawnych, co oczywiście nie musi być przeszkodą w ich pracy nad innowacyjnymi pomysłami. Dlatego wskazane jest szukanie wsparcia u profesjonalnych instytucji już w początkowych fazach projektu. Zapewni to innowatorom ochronę prawną oraz da gwarancję tego, że ich ciężka praca nie pójdzie na marne i będą mogli rozwijać swoje projekty bez przeszkód, czy potyczek prawnych.

Polecane artykuły