Baza plików
Otwarta dokumentacja
Buduj startupy, rozwijaj ekosystem i inwestuj w przedsięwzięcia w Polsce
Dlaczego udostępniamy coś co niektórzy trzymają w sekrecie?

Fundacja Innovations Hub, we współpracy z ekspertami, opracowuje modelowe dokumenty dla startupów, promując standaryzację dokumentacji prawnej w Polsce. Ułatwiamy founderom budowanie biznesów, zgodne z prawem i oczekiwaniami inwestorów, by mogli skupić się na ich rozwoju.
Stworzone przez naszych partnerów dokumenty udostępniamy dla ekosystemu bezpłatnie co wspiera edukację społeczności startupowej, przyspiesza proces zakładania firm, budowania zespołów i pozyskiwania inwestycji.
Dodatkowo zebraliśmy przykładowe wzory innych dokumentów startupowych dostępnych na rynku które można traktować jako punkt odniesienia przy rozmowach z inwestorami.
Wzory dokumentów i poradniki są bazą do dalszej personalizacji, którą można omówić z naszymi wspierającymi prawnikami - autorami pierwszego w Polsce ogólnodostępnego poradnika prawnego dla startupów.



Pierwszy w Polsce poradnik dla startupów: kluczowe ustalenia i relacje z inwestorami
Poradnik dostarcza praktyczną wiedzę dla founderów startupów i początkujących przedsiębiorców, którą mogą wykorzystać zarówno na etapie zakładania spółki (przy projektowaniu relacji między wspólnikami), a także na dalszym etapie rozwoju spółki - przygotowując się do pierwszej inwestycji (relacje z inwestorem).
W treści dokumentu znajdziecie praktyczne komentarze opracowane przez prawników, a także pytania i wskazówki, które pomogą Wam zaprojektować relację w dopasowany do Waszych potrzeb sposób.
Jakub Dąbroś
Wiceprezes Fundacji IHF

Modelowe dokumenty
Poniżej znajdziecie listę dokumentów i umów opracowanych przez Fundację i jej Partnerów. Nieustannie pracujemy nad standaryzacją kolejnych dokumentów oraz kolejnymi poradnikami zbierającymi dobre praktyki.
Zespół Fundacji stworzył także zbiór dokumenty udostępnionych w internecie przez podmioty trzecie, które mogą służyć dla Was jako inspiracja.
Filtruj:
Poradnik Founders' Agreement
Polski

Fundacja Innovations Hub
Kompleksowy poradnik prawny dla założycieli startupów, obejmujący kluczowe aspekty współpracy wspólników, formy spółki, ochrony własności intelektualnej, rozwiązywania sporów i budowy bezpiecznych podstaw prawnych startupu.
Źródło: Fundacja Innovations Hub
Poradnik Founders' Agreement - Część III i IV - Ustalenia Umowne i Rozwiązywanie Sporów
Polski

Fundacja Innovations Hub
Praktyczny przewodnik po kluczowych zapisach Founders’ Agreement. Część III i IV poruszają ustalenia umowne (lock-up, drag/tag along, prawo pierwszeństwa, opcje) oraz sposoby rozwiązywania sporów między wspólnikami i inwestorami.
Źródło: Fundacja Innovations Hub
Poradnik Founders' Agreement - Część II - Spółka Kapitałowa
Polski

Fundacja Innovations Hub
Poradnik dla przyszłych wspólników startupów. Omawia wybór formy prawnej spółki (Sp. z o.o., P.S.A., S.A.), zarządzanie, podział kapitału oraz metody motywacyjne (ESOP, vesting). Zawiera porady dotyczące współpracy z inwestorami i struktury decyzyjnej.
Źródło: Fundacja Innovations Hub
Poradnik Founders' Agreement - Część I - Planowanie współpracy
Polski

Fundacja Innovations Hub
Jak mądrze rozpocząć wspólny biznes? Ta część poradnika pomaga ułożyć podstawy współpracy między założycielami – od podziału ról i zaangażowania, po ochronę poufnych informacji i własności intelektualnej.
Źródło: Fundacja Innovations Hub
Analiza Konkurencji – Jak Ocenić Rynek i Pozycję Startupu
Polski

Fundacja Innovations Hub
Przewodnik po analizie konkurencji, który wyjaśnia, jak skutecznie badać rynek, identyfikować konkurencję i wizualizować dane. Opisuje narzędzia takie jak SWOT, macierz BCG, diagramy Venna i mapy konkurencji, pomagając w budowaniu strategii rynkowej.
Źródło: Fundacja Innovtions Hub
Innowacyjność Biznesowa – Tworzenie Modelu Startupowego
Polski

Fundacja Innovations Hub
Dokument przedstawia kluczowe aspekty budowy innowacyjnego modelu biznesowego dla startupów. Opisuje różne metodologie, takie jak Lean Canvas i Business Model Canvas, oraz wyjaśnia, jak dopasować model do specyfiki rynku i strategii wzrostu.
Źródło: Fundacja Innovtions Hub
Startup Puzzle Canvas,
czyli modułowe podejście do projektowania biznesu

Czym jest SPC?
Start-Up Puzzle Canvas (SPC), inaczej modułowy szablon modelu biznesowego, powstał po to, aby umożliwić startupom tworzenie własnych modeli biznesowych w klarowniejszy i wygodniejszy sposób. Dzięki temu narzędziu, canvas nie musi być wypełniany intuicyjnie i na oko, lecz jest dostosowany do osób korzystających - młodych startupowców.
Dlaczego?
BMC i LSC są narzędziami z poprzedniej dekady…
Stworzyliśmy Start-Up Puzzle Canvas – pierwszy na świecie modułowy szablon modelu biznesowego, zaprojektowany przez ekosystem dla ekosystemu. Tradycyjne narzędzia, takie jak Business Model Canvas i Lean Startup Canvas, opracowane w poprzedniej dekadzie, nie nadążają za dynamicznie zmieniającymi się potrzebami współczesnych startupów. Są przestarzałe, mało elastyczne i często niedostosowane do specyfiki różnych sektorów. Start-Up Puzzle Canvas eliminuje te ograniczenia, oferując nowoczesne, modułowe i w pełni dostosowalne rozwiązanie, które odpowiada na realne wyzwania współczesnej branży startupowej.
Jak wypełniać?
Wygodny, bo modułowy
proste rozwiązanie na potrzeby sektorów, firm, czy samych produktów!
Baza
Baza Start-Up Puzzle Canvas opiera się na siedmiu głównych segmentach: problemie, produkcie, rynku, modelu biznesowym, finansach, zespole oraz kluczowych działaniach. Każdy z tych segmentów zawiera krótki opis w formie znaku wodnego, który ma na celu wyjaśnienie treści danej sekcji. Jak zatem zacząć korzystać z SPC? Przedsiębiorca zaczyna od pobrania i wypełnienia elementów bazy, która stanowi fundament budowy biznesu. Użytkownik wypełnia kolejne sekcje, odpowiadając na pytania dotyczące każdego z obszarów. W każdej sekcji bazy znajduje się dodatkowe pole „unfair advantage” - nieuczciwej przewagi, jaką startup może posiadać. Jeśli przedsiębiorca ma szczególną przewagę w danym obszarze, która wyróżnia go na tle konkurencji, powinien zaznaczyć odpowiednie pole oraz opisać, dlaczego uważa, że ta przewaga jest „nieuczciwa”.
Do pobrania
Base with guidelines
Base blanc